JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

morbus hungaricus

morbus hungaricus szó jelentése

A "morbus hungaricus" kifejezés a magyar nyelvben egy olyan kifejezés, amely a "magyar betegség" jelentését hordozza. Ez a kifejezés arra utal, hogy a magyaroknak és Magyarországnak sajátos betegségei, jellegzetes egészségügyi problémái vannak. A kifejezést leggyakrabban szimbolikusan használják, és átvitt értelemben utalnak vele azokra a társadalmi vagy politikai problémákra, amelyeket a magyaroknak sajátos módon érintenek. Például az állandó elégedetlenség, pesszimizmus vagy az elvándorlás jelensége gyakran említett "morbus hungaricus"-ként jelenik meg. Eredetileg a "morbus hungaricus" kifejezést orvosi összefüggésekben alkalmazták, és arra utaltak vele, hogy Magyarországon előforduló specifikus betegségekről van szó. Azonban ez az orvosi értelemben történő használat már kevésbé elterjedt, és inkább a társadalmi-történelmi kontextusban használják a kifejezést.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "morbus hungaricus" kifejezés a latin nyelvből származik, és a "magyar betegség" jelentésével bír. Ezt a kifejezést először a 18. században használták, hogy leírják azokat a tüneteket és jelenségeket, amelyeket külföldiek tapasztaltak Magyarországon tartózkodásuk alatt.

A "morbus hungaricus" kifejezés eredete néhány elmélet szerint a történelmi következményekre vezethető vissza. Egyesek szerint az elnevezés azért alakult ki, mert a külföldiek észrevették, hogy a magyar embereknek más táplálkozási szokásai vannak, mint az ő országukban. Ennek következtében olyan betegségek alakultak ki, amelyek az idegen ételekhez vagy ivóvízhez való alkalmazkodás hiányából adódtak.

Más elméletek szerint a "morbus hungaricus" kifejezést azoknak a pszichológiai hatásoknak tulajdonítják, amelyeket a külföldiek tapasztaltak, amikor Magyarországon éltek vagy látogatták meg az országot. A hosszú történelmi háttér és a magyar kultúra sajátosságai miatt sokan úgy érezték, hogy a "morbus hungaricus" egy olyan állapotot jelent, amelyre csak azok az emberek jellemzőek, akik hosszabb ideig élnek vagy dolgoznak Magyarországon.

Az etimológiája tehát összetett és többféle magyarázatot is felvet. A "morbus hungaricus" kifejezés jelenleg inkább történelmi kontextusban használatos, és kevésbé gyakori a modern orvosi szakirodalomban.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A 'morbus hungaricus' egy olyan betegség, amelyben az illető folyamatosan hiányolja a magyar ételeket és ízeket.
2. Sok külföldön élő magyar ember szenved 'morbus hungaricus'-tól, mivel hiányzik nekik a hazai konyha íze és hangulata.
3. Az utazások során sok turista is megtapasztalja a 'morbus hungaricus'-t, amikor hazaérve hiányolják a magyar gasztronómia különlegességeit.
4. A 'morbus hungaricus' olyan érzés, mintha valaki folyamatosan vágyakozna a magyaros ételekre, akárhol is legyen.
5. A néhány év külföldön eltöltött idő után sok ember megbetegszik 'morbus hungaricus'-ban, és visszatérne hazájába az ízekért és hangulatért.

Rokonértelmű szavak

magyar betegség, magyaros betegség, hungarizmus, hungarizálás

Fonetikus átírás

/morbus hungarikus/

Betűrendben közeli szavak

mokolni, molesztalas, molotov koktel, monad, monografia pelda, morbus hungaricus, morfondíroz, muffin top, mulcsozas, multitasking, nachos,